23 maja 2017 r.

Wielokrotnie podkreślam, że ważnym elementem pracy samorządu terytorialnego jest jego uspołecznianie. Mam tu na myśli włączenie się w prace samorządu mieszkańców Suwałk ale też i niesienie im pomocy poprzez różnego rodzaju system dotacji.
W Suwałkach od kilku lat z powodzeniem działa chociażby program dotacji do remontów zabytków. Co roku dzięki zgodzie Rady Miejskiej przekazujemy 200 tysięcy złotych właścicielom obiektów zabytkowych na różnego rodzaju remonty. Dzięki temu zmienia się oblicze suwalskiej starówki co widać chociażby na przykładzie Placu Marii Konopnickiej.
W tym roku Komisja, która oceniała i decydowała o przyznaniu pieniędzy na remonty suwalskich zabytków uznała, że dofinansowanie trafi do właścicieli sześciu obiektów:
– 20 000 zł to kwota na remont dachu budynku przy ul. Kościuszki 114,
– 15 000 zł otrzyma Parafia pod wezwaniem św. Aleksandra na wykonanie projektu budowlanego remontu fasady głównej w zakresie schodów zewnętrznych, kolumnady i frontonu,
– 30 000 zł to kwota dotacji na remont elewacji budynku przy ul. Gałaja 43,
– 22 000 zł na remont dachu kamienicy przy ul. Mickiewicza 5,
– 15 000 zł na remont dachu i częściowy remont elewacji budynku dawnego szpitala katolickiego przy ul. Kościuszki 101,
– 18 000 zł na remont dachu i elewacji budynku przy ul. Gałaja 10.
Pozostałą kwotę z 200 tysięcy złotych przeznaczanych co roku na program dofinansowania remontów obiektów zabytkowych czyli 80tys zł Miasto Suwałki rozdysponuje w naborze uzupełniającym.
Jest też pewna nowość, którą wprowadziliśmy w tym roku. System dotacji dla Rodzinnych Ogródków Działkowych. Tak się akurat składa, że w poniedziałek (22 maja) podpisałem umowy z sześcioma funkcjonującymi na terenie Suwałk „RODami” na łączną kwotę ponad 90 tysięcy złotych. Te pieniądze będą przeznaczone na budowę lub modernizację infrastruktury służącej wszystkim użytkownikom działek.
ROD „Malwa” przy ul. Sianożęć otrzymał dotację w wysokości 27 000 zł na budowę obiektu wiaty z częścią gospodarczą do prowadzenia działalności rekreacyjno-kulturalnej.
ROD „Jaćwing” przy ul. Czarnoziem i ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego na zakup, montaż i uruchomienie systemu zabezpieczeń – monitoringu przy bramie wjazdowej do ogrodu od ul. Wyszyńskiego otrzymał 7 000 zł.
ROD im. M. Konopnickiej przy ul. Lotniczej otrzymał 8 000 zł na poprawę nawierzchni alejek: Alei Różanej i Alei Goździkowej. Ten sam ogród otrzymał też 7 000 zł na wykonanie sieci kanalizacyjnej i studzienek kanalizacyjnych oraz sanitariatów, a także 5 000 zł na studzienki spustowe, niezbędne do prawidłowego działania sieci wodociągowej.
ROD „Hańcza” przy ul. Sportowej otrzymał 23 000 tys. zł na modernizację sieci wodociągowej – chodzi o wymianę wyeksploatowanej armatury wodociągowej służącej do podlewania ogródków.
Kwota 8 000 zł to natomiast dofinansowanie dla ROD „Malinka” przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego na poprawę dalszej części nawierzchni Alejki Malinowej – wyłożenie jej kostką brukową.
ROD „Borówka”, także przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał 6 000 zł na utwardzenie fragmentu Alejki Liliowej.
Niebawem zostaną również podpisane pierwsze umowy z osobami starającymi się o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła. Przypomnę, że w tym roku do II edycji tego programu zakwalifikowało się aż 98 wniosków, a łączna suma dotacji to aż 308 tysięcy złotych.

Top