17 sierpnia 2017 r.

Przed nami 10. edycja Suwałki Blues Festival. Ten jubileusz to wielkie wydarzenie i święto. To też okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, wspomnień, refleksji oraz wyznaczania nowych celów i zadań.
Pierwsza edycja Suwałki Blues Festival odbyła się w 2008 roku. Nie przypadkowo tutaj, bo początki zainteresowania muzyką bluesową sięgają w mieście lat 70. XX wieku, kiedy to młode zespoły naśladowały wykonawców rodem z Anglii. Prawdziwa era bluesa zaczęła się w Grodzie nad Czarną Hańczą na początku lat 80. W mieście funkcjonuje kilkanaście grup grających ten gatunek muzyczny.
Mówiąc o początkach wydarzenia nie sposób nie wspomnieć o osobie śp. Józefa Gajewskiego, wieloletniego włodarza miasta, który był pomysłodawcą zorganizowania w Suwałkach bluesowego festiwalu i wielkim orędownikiem tej muzyki.
Dziś Suwałki Blues Festiwal to przede wszystkim gwiazdy światowego formatu, niepowtarzalna atmosfera i publiczność z całego świata.
Podczas dotychczasowych edycji w mieście wystąpili najwięksi i najbardziej utalentowani przedstawiciele tego gatunku. M.in. Jeremy Spencer, gwiazda pierwszej edycji festiwalu, Joe Bonamassa, który zachwycił suwalską publiczność w 2009 roku i znakomity Ginger Baker, który na SBF wystąpił w 2014 roku. Była tu cała światowa bluesowa śmietanka.
W ciągu tych dziesięciu lat festiwal dołączył do najlepszych tego typu imprez w Polsce i stał się znaczącym wydarzeniem bluesowym w Europie. Przez Jana Chojnackiego, dziennikarza radiowej „Trójki” zaprzyjaźnionego z suwalskim festiwalem miasto zostało określone europejską stolicą bluesa.
Jego opinię podzielają fani, których głosy docierają do nas. Publiczność podkreśla nie tylko wysoki poziom merytoryczny festiwalu, ale także perfekcyjną organizację i atmosferę mającą w sobie coś wyjątkowego. Wydarzenie jest organizowane na niewielkiej przestrzeni
w centrum miasta, co sprawia, że każdy może tutaj spotkać każdego.
Co ważne, festiwalowe życie trwa w Su-
wałkach przez całą dobę. Od bluesowych śniadań, przez koncerty, aż po klubowe jam session, które bywa, że kończą się nad ranem. Siła festiwalu to również fakt, że wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Zapraszam serdecznie na 10. edycję Suwałki Blues Festiwal. W tym roku zaczniemy 6 lipca, tradycyjnie koncertem transmitowanym na antenie trzeciego programu Polskiego Radia, w audycji „Bielszy Odcień Bluesa Live”, z okazji 40-lecia pracy artystycznej, bluesowo-rockowej polskiej artystki Martyny Jakubowicz i Przyjaciół. Poza tym wystąpią The Original Blues Brothers Band, Doyle Bramhall II oraz Fantastic Negrito z USA, który w tym roku otrzymał nagrodę Grammy, ale też polski Dżem. Wszystko od 6 do 9 lipca. Cztery dni prawdziwego święta bluesa.

Bądźcie z nami w naszych „Pogodnych Suwałkach”
Z bluesowymi pozdrowieniami
Prezydent Miasta Suwałk

 

Czesław Renkiewicz

Top