Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach przygotowała czwartą interaktywną pocztówkę z Andrzejem Wajdą w tle. Tym razem przypomina o formach upamiętnienia Andrzeja Wajdy w Suwałk.

Odsłona czwarta – Pamięć

Podczas swojej ostatniej wizyty w Suwałkach w 2016 roku Wajda mówił: „To jest miasto nie do poznania. Nie zdajecie sobie sprawy, jak ono się przekształciło, jak się stało miastem cywilizowanym, jak szczęśliwym trafem te budowle sprzed lat, które mi przypominają się jeszcze z dzieciństwa, uratowały się. (…) Suwałki mają swoją tradycję i dobrze, że się jej trzymają (…) A jednocześnie duch Suwałk pozostał”. Fragm. z: W. Bereś, K. Burnetko, „Andrzej i Krystyna : późne obowiązki”, Kraków 2017.

Wcześniej suwalska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej przygotowała już trzy „Suwalskie interaktywne pocztówki z Wajdą w tle”. Na pierwszej znalazła się kamienica, w której urodził się wybitny reżyser. Druga interaktywna pocztówka przedstawia wojskową defiladę z okazji święta 41. Suwalskiego Pułku Piechoty im. Marszałka J. Piłsudskiego, w którym służył kpt Jakub Wajda ojciec reżysera. Trzecia przypominała o przełomowym czasie, gdy A. Wajda był senatorem wybranym przez mieszkańców województwa suwalskiego i zmianach jakie nastąpiły po wyborach z 4 czerwca 1989 r.

Interaktywne pocztówki – to najnowocześniejsza forma edukacji o dziejach miasta, wykorzystująca aplikację ThingLink nagrodzoną przez UNESCO za pocztówkę „wykorzystującą technologię informacyjno-komunikacyjną w edukacji”. Pocztówka zawiera najważniejsze informacje o związkach Andrzeja Wajdy z Suwałkami.

Interaktywna pocztówka dostępna – Tutaj