Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia w Suwałkach zapraszają na koncert zespołu Czeremszyna – 14 grudnia 2019 r., o godz. 18.30. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, ul. Noniewicza 82. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w sekretariacie i wypożyczalni dla dzieci Biblioteki im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, ul. E. Plater 33A.

Czeremszyna – mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.
Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach. Ale zespół nie odcina „kuponów” od swoich dotychczasowych dokonań i wciąż jest w świetnej formie koncertowej, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym przez lata sprawia, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych w Polsce, predestynowanej do tego, aby stać się również ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.

WYDAWNICTWA
1996 – MC „Czom ty ne pryszow”,
1998 – MC i CD „Źródło”
2000 – MC i CD „…”
2003 – MC i CD „Hulaj póki czas”
2008 – CD „Uśmiechnij się”
2010 – CD Czeremszyna/Todar „co na sercu …”
2018 – CD „Tęsknoty

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury

logo ministerstwa