Wszystko wskazuje na to, że suwalskie lotnisko powstanie wcześniej niż ktoś mógłby przypuszczać. Powodem tego jest  wejście do gry poważnego partnera – firmy Forte, która na budowę lokalnego lotniska w Suwałkach postanowiła wyłożyć okrągłą sumę 10 milionów złotych na budowę pasa startowego. Stosowną umowę podpisali w środę 2 sierpnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Maciej Formanowicz, prezes FORTE S.A.  To kwota przesądzająca o powodzeniu przedsięwzięcia jeśli wziąć pod uwagę, że koszt budowy pasa startowego i niezbędnej infrastruktury szacuje się na 15-16 milionów złotych. Wiele wskazuje na to, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Skalę tego tak wielkiego zaangażowania podkreślił prezydent Renkiewicz. – To ewenement na skalę nie tylko naszego województwa ale też całego kraju, że  prywatna firma przekazuje samorządowi tak olbrzymie środki finansowe. Nigdy nie słyszałem o takim geście.

Zaangażowanie firmy Forte w budowę pasa startowego nie jest przypadkiem. Forte jest obecne w Suwałkach już blisko ćwierć wieku, zaś obecnie realizuje potężną inwestycję kosztem 700 milionów złotych na terenach SSSE w Dubowie.

Będzie to hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i planowana fabryka mebli wraz z infrastrukturą logistyczną. Docelowo zatrudnionych zostanie tam ponad 1000 osób.

– Jest to największa tego typu inwestycja realizowana nie tylko w Polsce, ale też Europie – mówił prezes M. Formanowicz. – Dlatego w interesie FORTE jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do zakładów zlokalizowanych na terenie Suwałk. Przy tak ogromnych nakładach musimy być dobrze skomunikowani ze światem choćby po to, by w porę dostarczać niezbędne części do urządzeń fabrycznych. A do tego potrzebne jest lotnisko. Cała inwestycja jest bardzo kosztowna w związku z czym musimy zapewnić sobie ciągłość procesu w pracy fabryk.

– Lokalne, czy też – regionalne lotnisko to szansa na przyciągnięcie kolejnych inwestorów do Suwałk – mocno podkreślił prezydent Czesław Renkiewicz, który zapowiedział, że jeszcze w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę pasa startowego. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie września i października tego roku. Nowy pas startowy  powinien być gotowy do użytku we wrześniu 2018 roku. W listopadzie 2018 roku zostanie wykonana rejestracja zmian na lotnisku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i tym samym obiekt zostanie dopuszczony do użytkowania.

Zakres prac na lotnisku:

  • budowa głównej drogi startowej o długości 1320 m i szerokości 30 m o nawierzchni sztucznej (asfaltowej lub betonowej) z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej 60m od każdego progu drogi startowej;
  • budowa płaszczyzny do zawracania o nawierzchni sztucznej (asfaltowej lub betonowej);
  • budowa płyty postojowej o nawierzchni sztucznej (betonowej);
  • budowa drogi kołowania o nawierzchni sztucznej (asfaltowej);
  • budowa drogi startowej o długości 800 m i szerokości 60 m wraz z jej zabezpieczeniem poza progiem po obu stronach po 30 m i z zabezpieczeniem krawędzi bocznych po 10 m, o nawierzchni naturalnej, darniowej;
  • budowa niezbędnej infrastruktury technicznej, tj.:

– odwodnienia liniowego wraz z separatorem i instalacją rozsączającą,

– sieci wodociągowej przeciwpożarowej, obwodowej z hydrantami zewnętrznymi, zasilanej z przeciwpożarowego zbiornika,

– dróg pożarowych o nawierzchni żwirowej i częściowo sztucznej,

– oświetlenia, w tym nawigacyjnego i płaszczyzny do zawracania,

– instalacji elektrycznych do zainstalowania dwóch oświetleniowych wskaźników kierunku wiatru,

– budowa ogrodzenia lotniska z bramami przesuwnymi.

W ramach realizowanej inwestycji  zostanie nie tylko wybudowany nowy pas startowy ale także cała infrastruktura pozwalająca na prawidłowe funkcjonowanie lotniska.